Anasayfa      |     Ziyaretçi Defteri      |     Videolarımız      |      Resim Galerisi      |     Köy Odası     |     Linkler      |     İletişim      
ELAZIĞ SİVRİCE ABUTAHİR (DOĞANBAĞI) KÖYÜ WEB SİTESİ
ÜYE GİRİŞİ

 K.Adı:
  Şifre :
TARİHÇE
 » TARİHÇE
 » 1518 Tarihli EBUTAHİR Nahiyesi Kanunnamesi
 » 1523 Tarihli EBUTAHİR Nahiyesi Kanunnamesi
 » HARİTALAR

KÖYÜMÜZ HAKKINDA
 » GENEL BİLGİLER
 » ULAŞIM
 » COĞRAFİ YAPI
 » MUHTARLAR
 » YEMEKLERİMİZ
 » KOMŞULARIMIZ
 » AİLELER-SOYLAR

KÖYÜMÜZDEN DERLEMELER
 » HİKAYELER
 » MASALLAR
 » MANİLER
 » DEYİMLER
 » DUALAR-BEDDUALAR
 » BİLMECELER
 » ADET VE GELENEKLER

ŞİİRLER
 » MEKTUP
 » BEN UNUTMADIM
 » SÖLİLER BİZDE
 » KOFİK
 » HİSSETTİKLERİM
 » BİZİM KÖY hasret kokan sevdanın sesi

ANKET
26.09.2009
534 kişi oyladı
Çok Güzel %74
396
Güzel %2
16
Fikrim yok %1
7
Kötü %21
115
Tüm Anketler
İSTATİSTİKLER
    Bugün : 6
    Toplam : 257187

ADET VE GELENEKLER

1.DÜGÜN KINA GECESi


1970'Ierden önceki köy düğünleri şöyle olurdu:


Gız ile erkek öyle şimdiki gibi birbirini görmezlerdi. Köyün ileri gelen adamları, ağaları, gız evine gider ve gızı isterlerdi. Gız tarafının adetleri bir defa istenilmekle verilmezdi. iki, üç defa istenilmeye gidilirdi. Sonunda başlık parası olmak şartıyla gız verilirdi. Nikâh kıyımı sırasında üç dört sini baklava bağlanır. Nikâha en az otuz, kırk kişi katılirdı. Misafirler erkek tarafından getirilen tatlı ve gız tarafının hazırladığı şerbetler ikram edilirdi. Misafirler bir süre oturduktan sonra giderler köyün büyüklerinden dört beş kişi gız evinde kalır ve nikâh işlemlerine başlanırdı. Gız perde arkasında erkek imamın yanında ve şahitlerin huzurunda nikâh işlemi tamamlanır. Nikâhlanan çiftlerin düğünleri en az beş ay bekletilir. Bu süre zarfında gız çeyizini hazırlar. Çeyizinden mutlaka on beş çift yün çorap, onbeş kat bezden dikilme çamaşır, lif, kilim bir kat palaz (yatak) vardır. Bunları çeyizinde mutlaka bulundurmalıdır. Erkek tarafı da bir siyah çarşaf, iki elbise, bir çift de ayakkabı temin eder ve gız evine verir. Düğün ise oğlan tarafının davul zurna çaldırmasıyla başlar. Düğünde yemek vermek adetdendi. Özellikle yemekte sulu köfte, kavurma, pilav, kazanlarla sütlaç, sinilerle börek, baklava verilir, koyunlar veya sığırlar kesilirdi. Taş ocak üzerinde kadayıf bağlanırdı. Ayrıca gız evine gınaya ve mum oynatmaya gidilir. Çeşitli oyunlar hazırlanır. Mesela sekiz kişi çarşaf altına girerek deve kılığına girerler. Üç kişi kadın kılığına girerek deve üzerine bindirilir. Deve üzerinde iğ eğirilirdi. Gız evinde de genç gızlar türkü söylerler, oyunlar oynarlardı. Geline gına yakılırdı. Gına yakarken şöyle türkü söylenir.


 


Gınayı getür aney


Barmağın batır aney


Bu gece misafirinem


Yanında yatır anney


 


Şimdi buna bir ana


Ağlaya yana yana vah oğul


Şimdi buna bir bacı


Ağlıya acı acı vah oğul


Şimdi buna bir gardaş


Ağlaya yoldaş yoldaş vah oğul


 


Gına işlemi biter, oyunlar geç vakitlere kadar devam ederdi. Sabah kuşluk vakti kadınlar ata bindirilerek gız evine gidilir. Bir at da gıza hazırlanır. Sağdıç gelinin bir kolundan, gelinin kardeşi diğer kolundan tutarak gelin ata bindirilir. Köy içerisinde gezdirildikten sonra damat evine götürülür. Damat gelini dam üstünde karşılar. Gelin evin önüne gelince damat damdan cebinden çıkardığı leblebi, kuru üzüm ve bozuk paraları gelinin üzerine serper. Ayrıca bir elmayı gelinin kafasına atmak da ayrı bir adetleri yerine getirmiş olurlar. Damat ve gelin bir eve bırakılır ahali dağılırdı.


Not: Bu düğün Abutahir Köyünde 1960'lı yıllarda yapılan bir düğünden derlenmiştir. Ayrıca düğünler dört gün dört gece sürmektedir.


 


2. CENAZE ADETLERİ


1970'li yıllarda yaşanan ölüm adetleri anlatılmıştır.


Zekaratta bulunan bir kişiye öncelike Kur'an okunur. Can verme anında ölen kişiye kelime şehadet getirilmesine özen gösterilir. Kişi öldükten sonra, bir beyaz tölbentle çenesi bağlanır. Eğer ağzı ve gözleri açık kalmışsa vücut soğumadan kapatır. Ayakları uzatılır ve ayakları bitiştirilir. Bundan sonra cenaze kalkamadan dört kişi devrine oturur. Bu kişiler köyün büyükleridir, iskat edilen para bu dört kişi tarafından el değiştirilir. Dua edilir. Ve bu paranın bir miktarını devri yapılan kişiler arasında paylaştırılır. Diğer kalan miktarı ise dışarıdaki kişilere dağıtılır. Cenaze işleriyle uğraşılır. Birkaç genç mezar kazar, eğer ölen köyde ise kapı önünde kazanda su ısıtılır. Ölen erkek ise imam ve köyün yaşlı tecrübelileri yüksek bir tahta üzerinde yıkanmaya başlanır. Eğer kadın ise köyün tecrübeli kadınları yıkar. Yıkanan cenaze kefene sarılır. Kıyamet gömleği giydirilir, üzerine zemzem dökülür. Ölen kadın ise başına yazma örtülür, alnına mavi tölbent bağlanır. Yıkama işlemi bittikten sonra omuzlar üzerinde cami avlusuna götürülür. Sela verildikten sonra namazı kılınır, defin için yola konulur. Yolda bolca salavat ve tekbirler getirilir. Merhuma Allah'tan mağfiret istenir. Kuyulanacak yere gelince ölenin yakınlarından bir iki kişi mezara iner. Ölünün mezara indirilmesi işlemi itina ile yapılır. Ölü mezara konulduktan sonar üstü tahtalarla kapatılır. Hasır serilir. Kuyudakiler çıkar ve mezara toprak atılır. Toprak atma işlemi farklı kişiler tarafından yapılması gerekir. Zira bu işlemde büyük sevap olduğuna inanılır. İmam dualar okur, cemaat dağılır. İmam en sonunda ölen kişiye telkin verir. Sonra cemaat ve imam ölen kişinin evine gider. Orada da Kur'an okunur. Sonra komşular veya akrabalar tarafından getirilen yemekler yenir. Taziye mesajı verilir ve evden dağılınır. Ölen kişinin yakın akraba ve komşuları taziye evinde kalır. Bu süre sürekli olarak üç dört gün, aralıklı olarak on onbeş gündür. Ölen kişinin kabrine bir fener götürülür. Zira akşamları zararlı hayvanlar mezara zarar vermesin. Bu yanan fener kırk gün mezarın başında kalır. Ta ki kırkıncı gün mevlüt bitimine kadar. Kırkıncı gün camide mevlüt okutulur. Camide gülsuyu ve şeker dağıtmak adettir.


 


AGIT


Bu dağın oylumuna


Gondu guş yaylımına


Gel hakkın helal eyle


Geldik yol aynmma


 


Yeşil gulbağa öter göllerde


Anasız babasız galdım garip ellerde


Ağlarım ağlar gibi


Derdim var dağlar gibi


Söylemem ben eller gibi


 


Yüce dağ başmda bir sürü payam


Aldılar atımı goydular yayan


Benim babam ölmüş


Dayan yüreğim dayan

Toplam 940 defa okundu.
Gazete Manşetleri ELAZIĞ SİVRİCE ABUTAHİR (DOĞANBAĞI) KÖYÜ WEB SİTESİ
ABUTAHİRLİLER
»Bilgi Girişi

»Abutahirliler Listesi

DUYURULAR
»Web Sitemiz Hizmete Girmiştir Devamı..
»13 Ekim 2007 Cumartesi günü 1. Doğanbağı Kavurma Şenliği düzenlenmiştir. Devamı..
»2006 yılında Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından...... Devamı..
»ABUTAHİRLİLER LİSTESİNE KAYDOLUNUZ. Devamı..
»Kanal E televizyonu ‘’Artı Eksi Haber’’ programı köyümüzde... Devamı..
»2.DOĞANBAĞI KAVURMA FESTİVALİ 01.10.2008 ÇARŞAMBA GÜNÜ YAPILACAKTIR. Devamı..
»ZAMAN TÜNELİNDE ABUTAHİR KÖYÜ KİTABI ÇIKMIŞTIR. Devamı..
»3.DOĞANBAĞI KAVURMA FESTİVALİ 21.09.2009 PAZARTESİ GÜNÜ YAPILACAKTIR. Devamı..

ARAMA

DOĞANBAĞI (ABUTAHİR) KÖYÜ MUHTARLIĞI WEB SAYFASI
 »DOĞANBAĞI (ABUTAHİR) KÖYÜ MUHTARLIĞI

E_KİTAP
 »MAMUKONUN TÜRKÜSÜ
 »Zaman Tünelinde Abutahir Köyü

ABUTAHİR ŞENLİKLERİ
 »4. Kavurma Şenlikleri
 »3. Kavurma Şenlikleri
 »2. Kavurma Şenlikleri
 »1. Kavurma Şenlikleri

TEŞEKKÜR
 »Katkılarından dolayı....

KAYNAKLAR
 »KİTAPLAR
 »KİŞİLER

YEREL LİNKLER

 


ELAZIĞ SİVRİCE ABUTAHİR (DOĞANBAĞI) KÖYÜ WEB SİTESİ
^YUKARI GİT^
Sayfa Yükleme Süresi 0,13 saniye.
[ ELAZIĞ SİVRİCE ABUTAHİR (DOĞANBAĞI) KÖYÜ WEB SİTESİ ] © 2007-.....